„KOMENTARZE. PORADNIK DLA SĘDZIÓW” prosto z Warendorfu

Na polskim jeździeckim rynku wydawniczym ukazała się nowa, ciekawa pozycja. Jest to książka wydana na licencji Niemieckiego Związku Jeździeckiego, pt.: „Komentarze. Poradnik dla sędziów”. Zawiera wskazówki dotyczące komentowania i protokołowania konkursów na styl, zarówno jeźdźców jak i koni. Została napisana przez fachowców z Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jeździeckich od lat specjalizujących się w ocenie na styl czy to w skokach, ujeżdżeniu, WKKW czy powożeniu. Najwięcej miejsca zajmuje dyscyplina ujeżdżenia, tak ważna w szkoleniu młodych koni. Czy zawodnicy, czy sędziowie, czy właściciele koni powinni wiedzieć co mówić i jak mówić oceniając przejazdy młodych koni w różnych konkurencjach.
Omawiane są poszczególne elementy oceny młodych koni w każdej z dyscyplin. Najpierw podawana jest definicja danego pojęcia np. stępa czy rozluźnienia, następnie uwagi pozytywne i te dotyczące błędów. Jest to encyklopedia oceny młodych koni.

Czy jest to książka tylko dla sędziów?

Nie. Szkoleniowcy i zawodnicy mogą się przekonać, czego oczekują sędziowie i na co zwracają uwagę. Każdy z nas jak rozmawia o koniach sportowych to chce to robić fachowo. Nie tylko musimy widzieć u konia pewne cechy, ale także umieć je „ubrać” w słowa. Widzieć to często znaczy oceniać, a więc sposób wyrażania swojego zdania jest bardzo ważny. Swoją ocenę trzeba mądrze uzasadnić!

Henryk Soboń hodowca, sędzia wystaw i czempionatów hodowlanych oraz tłumacz ujeżdżeniowych MPMK tak ocenia tę książkę:

Rola komentatora jest trudna, nie jest łatwo oceniać konie, a w tej książce znajduję dużo ciekawych podpowiedzi co powinien zawierać komentarz przy ocenie młodych koni. Zarówno pozytywny, jak i negatywy. Komentarz słowny powinien nie być zbyt długi, ale konkretny, tak, aby właściciel konia czy hodowca mógł zrozumieć, dlaczego koń otrzymał taką, a nie inną notę. Wszystkich zachęcam do korzystania z tej lektury.

Książkę można zamówić internetowo pod adresem www.akademiajezdziecka.pl

Anna Cuber

Scroll to Top