Intens sięga po trzecią koronę

Pięć trzylatków i dwa konie starsze zostały zgłoszone do St. Leger – najdłuższej gonitwy klasycznej (2800 m) i ostatniej zaliczającej się do tzw. Potrójnej Korony, o którą w tym sezonie walczy kasztanowy ogier Intens. Gonitwa rozgrywana będzie pod honorowym patronatem Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa. Zmagania na trawiastej bieżni będzie można oglądać również na przygotowywanym telebimie. Szykuje się piękne i emocjonujące widowisko. Nie zabraknie też pozawyścigowych atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Nagroda St. Leger jest najstarszą z pięciu gonitw klasycznych dla koni pełnej krwi angielskiej, których rozgrywanie zapoczątkowano w Anglii w drugiej połowie XVIII wieku. Po raz pierwszy odbyła się w Doncaster w 1776 roku, natomiast pierwszy wyścig Derby (od nazwiska lorda tego miasta) został ustanowiony cztery lata później. Angielski wzór rozgrywania gonitw klasycznych dla trzyletnich folblutów został rozpowszechniony w całym świecie.

Na Służewcu gonitwa St. Leger odbywała się najpierw na dystansie 3200 m, następnie 3000 m, a od 1976 roku jej dystans wynosi 2800 m. W celu jej uatrakcyjnienia, od 1987 roku mogą w tym wyścigu brać udział oprócz trzylatków także konie 4-letnie i starsze, które jednak właśnie z racji starszeństwa niosą wyższą wagę: ogiery – 60 kg, klacze 58 kg. Trzylatki natomiast biegną z obciążeniem odpowiednio 54 i 52 kg. Ta różnica wagi jest widocznie zbyt duża, gdyż konie starsze tylko czterokrotnie wygrały tę gonitwę: w 1988 czteroletni Dietmar, w 1996 również czteroletni Tripolis, w 2003 pięcioletnia Królowa Gwiazd oraz w 2006 roku siedmioletni San Luis.

O prestiżu Nagrody St. Leger świadczy, że jest ona tzw. trzecią wyścigową koroną. Torowa mądrość głosi, że pierwszą koronę (w Anglii jest to Nagroda 2000 Gwinei, u nas Nagroda Rulera – 1600 m) zdobywa koń szybki, drugą (Derby – 2400 m) – szczęśliwy, a dopiero ostatnią (St. Leger – 2800 m) – najlepszy. Jeśli jakiś trzyletni folblut zdobędzie wszystkie trzy korony zyskuje miano trójkoronowanego. Uzyskały je na początku tego stulecia aż cztery konie; Dżamajka (2000), Dancer Life (2002), Dżesmin (2005) oraz St. Moritz (2007). Wcześniej trzy korony zdobyło na Służewcu tylko sześć koni: Ruch (1948), Solali (61), Dipol (72), Czerkies (74), Krezus (89) i Mokosz (92)

O miano trójkorowanego będzie w tym roku walczyć derbista Intens. W maju wygrał ex aequo z Małym Kapralem Nagrodę Rulera. Błękitną wstęgę Derby zgarnął w wielkim stylu, wygrywając aż o 12 długości. Podczas St Leger wesprze go towarzysz stajenny Tudul. Będzie to pierwsze spotkanie Intensa z rekordzistą toru na dystansie 2200 m Iwoniczem (2’15,2), który nie był zgłoszony do Derby. Trzylatki po raz pierwszy zmierzą się z derbistą z 2008 Rutenem, który wystąpi po prawie 2-miesięcznej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi.

Jak zwykle nie zabraknie wielkich wyścigowych emocji, ale widzowie spodziewać mogę się również innych atrakcji. Na dzieci czekać będzie malowanie buzi, kącik rysunkowy i strefa dmuchanych zabawek, w której wyzwolą swój nadmiar energii. Nie zabraknie darmowej waty cukrowej. Najodważniejsze pociechy wskoczą na kucyka i spróbują sił w roli dżokeja. Dla wszystkich gości otwarte będą kramiki z zabawkami, biżuterią, ceramiką, kapeluszami i kosmetykami Avon. Miłośnicy BMW będą mogli porozmawiać z ekspertami, a potem odbyć jazdy testowe BMW X1 i X3. Pamiątką po wizycie na wyścigach może być wykonana przez rysownika karykatura.

Prezentacja koni uczestniczących w I gonitwie rozpocznie się o godz. 13:00. Zaplanowanych jest osiem gonitw, w których zmierzą się 73 konie. Pierwsza bomba pójdzie w górę o godz. 13:30. Przed każdą z kolejnych gonitw konie będą prezentowane na padoku. Bilety wstępu w cenie 5, 15 i 25 złotych będą do nabycia na miejscu w dniu imprezy.

Najłatwiej na Tor Służewiec dotrzeć samochodem (wjazd od ul. Puławskiej). Można również dojechać tramwajami linii 4 i 10 oraz kursującym w dni wyścigowe na trasie metro Wilanowska – Tor Służewiec autobusem linii 300.

Najaktualniejsze informacje o gonitwach, program wyścigowy, opinie trenerów, oceny szans koni,
powtórki wideo i zdjęcia znajdziecie Państwo na www.torsluzewiec.pl.

Scroll to Top