Kazachstan – nowy kierunek sukcesów polskich koni

W imieniu Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej zapraszamy do zapoznania się z ciekawym tekstem Iwony Chojnowskiej o sukcesach polskich koni w Kazachstanie.

Egzotyczni kupcy z Kazachstanu po raz pierwszy pojawili się na warszawskim torze wyścigów konnych w 2003 roku. Wśród zakupionych koni znalazł się og. CHANSON (Canadian Winter-Chrosna/Kasjan) ur. 2000 hodowca SK Jaroszówka, który już w pierwszym sezonie startów w Kazachstanie wygrał kilka wyścigów typu bayga.
Bayga to charakterystyczne dla tego regionu wyścigi dla koni wszystkich ras w podziale na wiek i dystans. Historycznie były to wyścigi, które odbywały się między osadami. Koni dosiadały najczęściej dzieci, ze względu na niską wagę, gdyż konie pokonywały dystans kilkudziesięciu kilometrów galopem. Obecnie do rozgrywania gonitw wyznaczane są w stepie tory długości 2-3 km, a widzowie mogą śledzić przebieg wyścigu od startu do mety. W szczególne dni wyścigowe wokół toru powstają miasteczka jurtowe, w których odbywają się spotkania towarzyskie zgodnie z wielowiekową tradycją. W trakcie mitingu rozgrywane są zazwyczaj 3-4 wyścigi. Kunan bayga to wyścig na dystansie 7-9 km dla koni 2-letnich, top bayga dla koni 3 letnich i starszych na dystansie 11-17 km. Najważniejszy wyścig to alaman bayga dla koni 3 letnich i starszych rozgrywany na dystansie 25 km (wcześniej nawet do 50 km). Pulę nagród stanowią najczęściej nagrody rzeczowe w postaci samochodów, quadów, motocykli. Im wyższej rangi zawody, tym droższe nagrody rzeczowe – samochody terenowe o wartości 50.000 USD.
Zwycięstwa CHANSONA zachęciły Kazachów do częstszych zakupów w Polsce, gdyż konie nie były zbyt drogie i osiągały sukcesy. Przez kolejne lata zainteresowanie rosło, gdyż pojawiały się konie polskiej hodowli „wygrywające wszystko”. Należy tu wymienić kl. DAKAWA (Zafonium-Daquintala/Jaguar) ur. 2003 hodowca Rolna Grupa Inwestycyjna S.A., og. SKRAJ (Don Corleone-Stobrawa/Pawiment) ur. 2001 hodowca SK Iwno, og. TETRIKS (Don Corleone-Tempera/Athenagoras) ur. 2002 hodowca SK Jaroszówka, kl. BELLA INSULA (Tioman Island-Bella Vista/All Hands on Deck) ur. 2005 hodowca K. Wąs.
Sezon 2011 był szczególnie udany dla polskiej hodowli. Po zakupach aukcyjnych jesienią 2010 do Kazachstanu wyjechało około 80 koni w różnym wieku. Już wczesną wiosną docierały informacje o zwycięstwach koni zakupionych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje klacz HUCZNA (Tioman Island-Hrabina/Turners Hill) ur. 2008 wyhodowana przez POL-KAUFRING spół. z o.o. Klacz biegała 2-letnią w Polsce 5 razy: 1 x I, 1 x III, 1 x IV, 1 x V, 1 x została na starcie. W karierze 3-letniej biegała w Kazachstanie 4 razy: 3 x I, 1 x II i wygrała nagrody wartości 65.000 USD. Najważniejsze zwycięstwo to Nagroda Prezydenta rozgrywana we wrześniu na dystansie 25 km, którą wygrała z przewagą ok. 400 m. Pierwszy raz w historii koń polskiej hodowli zwyciężył w tej prestiżowej nagrodzie, a klaczy przyznano tytuł Czempionki Kazachstanu 2011. Wiele radości przyniósł nowemu właścicielowi ogier DROGI NASZ (Leonidas-Droga Ma/Two Twenty Two) ur. 2008 hodowli również POL-KAUFRING spół. z o.o., który 2-letnim nie biegał. W Kazachstanie biegał na dystansach 18 km. 6 razy: 2 x I, 2 x II, 1 x III, 1 x IV, wygrywając 55.000 USD.

Oprócz wyścigów typu bayga jest również rozgrywany w Kazachstanie program wyścigów płaskich. Wyścigi te nie są tak popularne jak bayga, jednak organizowane są mitingi w kilku regionach Kazachstanu. Konie polskiej hodowli pokazywały się w tych wyścigach już od 2009 roku. Pierwszy z nich to HRABIA PAN (Baby Bid-Hetmanka/Dixieland) ur. 2001 hodowli PKI S.A. Wygrywał kilkukrotnie wyścigi na dystansach 2400-3200 w regionie Aktobe. Właściciel zachęcony sukcesami kupił w Polsce kolejne konie, wśród których og. NEGO BOY (Belenus-Negro Rumba/Don Corleone) ur. 2007 hodowli SK Golejewko, wygrywał dwukrotnie 2-letnim na dystansie 1600, a og. JOE (Belenus-Jovanka/Enjoy Plan) ur. 2007 hodowca również SK Golejewko był drugi w Derby Kazachstanu 2010 – przegrywając o szyję do og. SUNKAR (Scholokhov-Santuzza’s Batuty/Bluebird) trenowanego w Czechach przez A. Savujeva.

Najważniejszy wyścig 2011 roku to Derby Kazachstanu rozegrane 20 sierpnia na piaskowym torze Kulager z pulą nagród 30.000 USD. Nieoczekiwane zwycięstwo w 11-konnej stawce odniósł og. DEBET (Aramus-Dea/Canadian Winter) hodowli Damis BT. Czas gonitwy 2.36,91″. Drugie miejsce zajął og. KARKADO (Alhijaz-Karuzela/Tagula) hodowli POL-KAUFRING spół. z o.o., jeden z faworytów tej gonitwy. KARKADO wcześniej startował w Rosji na torze w Ufie, gdzie wygrał wyścig na dystansie 2400 i był drugi o nos w nagrodzie Derby Ufy. Miting wyścigowy na torze w Kulager to festiwal polskiej hodowli. Oprócz dubletu w Derby zwyciężały również 2-letni og. KRÓL ŚNIEGU (Belenus-Królowa Śniegu/Don Corleone) hodowli SK Golejewko na dystansie 1600, 3-letni og. JAMMAL (Belenus-Jętka/Five Star Camp) również hodowli SK Golejewko na dystansie 1000, a wspominany wcześniej og. JOE był drugi w wyścigu na dystansie 2400.

Eksport koni na wschód stale wzmaga zainteresowanie naszą hodowlą, pojawiają się nowi klienci, co w czasie kryzysu i stagnacji w handlu końmi pełnej krwi angielskiej jest zbawienne z punktu widzenia polskich hodowców. W ostatnim czasie można zaobserwować również zainteresowanie naszymi końmi ze strony Rosjan i Ukraińców. Zakupiony przez Ukraińca Koń Roku 2011 og. INTENS (Belenus-Inicjatywa/Juror) ur. 2008 hodowca R. Piwko jest przygotowywany w ośrodku treningowym pod Donieckiem do największych wyścigów na moskiewskim torze. Być może w niedługim czasie konie wyhodowane w Polsce i tam zaczną odnosić spektakularne sukcesy, o których będziemy informować na bieżąco.

Źródło: folbluty.org

Scroll to Top