Wyniki MPMK w ujeżdżeniu

W niedzielę, 27 września,  w godzinach popołudniowych na urokliwym i eleganckim strzegomskim placu głównym zakończyła się rywalizacja młodych koni ujeżdżeniowych w ramach corocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni w tej dyscyplinie. Ogółem startowało 41 par i jak co roku najliczebniejszą grupą były 4 latki.
Komisja w czteroosobowym składzie: Wacław Pruchniewicz (Przewodniczący), Adriaan Hamoen (sędzia zagraniczny) oraz pp. Janusz Lawin i Sławomir Pietrzak zwracali uwagę nie tylko na predyspozycje konia do tej dyscypliny, ale także na stopień wyszkolenia i przygotowania do tych zawodów, adekwatnie do wieku wierzchowca. W komentarzu zwracali uwagę na lekkość chodów, sprężystość, a także często małą aktywność zadnich kończyn. Co ważne, sędziowie używali skali od 5.5 do ponad 8 punktów w przypadku najlepszych koni.

4 latki

Najlepszą jakościowo kategorią była grupa najmłodszych wiekowo koni. Wygrał wielkopolski siwy Breakdance (ex Bombastic) (Fred sp – Bossa Nova wlkp/ Carbano hol.), hodowli Krzysztofa Lika, a dosiadała go właścicielka Aleksandra Szulc, wynik tej pary to 20.20 pkt. Właśnie ta zawodniczka dubletem wygrała tę kategorię, ponieważ na drugim miejscu uplasowała się na trakeńskim ogierze Adorator, po rodzicach wielkopolskich (Cedrus wlkp – Alana wlkp/ Agar wlkp). Hodowcą siwego og. Adorator jest Krzysztof Wojsiat, a właścicielem Andrzej Przeczewski.

Breakdance (ex Bombastic) -  Aleksandra Szulc fot. Katarzyna Broda
Breakdance (ex Bombastic) – Aleksandra Szulc
fot. Katarzyna Broda

Liczniejsza grupa koni 4 letnich to konie zagraniczne (13 sztuk, polskie 11), z których 8 to ogiery. Wygrały dubletem niemieckie kasztany z Białego Boru, własności Pauli Mańczak. Lepszym okazał się holsztyński Quantum of Solace (Quaterback brdbg – Sunshine XVI hol. / Aljano hol.), który ukończył trzy próby z wynikiem 20.06 pkt., a dosiadany był przez zawodnika WKKW Mateusza Kiempę. Ogier okazał się także bardzo dobry w WKKW, a dosiadał go inny firmowy zawodnik z CSJ Coval Biały Bór – Kamil Rajnert.

Quantum of Solace - Mateusz Kiempa fot. Katarzyna Broda
Quantum of Solace – Mateusz Kiempa
fot. Katarzyna Broda

5 latki

Cieszy start w 5 latkach zeszłorocznego mistrza z kategorii koni 4 letnich oraz tegorocznego zwycięzce pięciolatków – wałacha Markiz sp (Love Affair han. – Mejsi V sp / Welt Gang han.), hodowli i własności Marka Adamuszewskiego, pod Luizą Rutkowską. Para ta otrzymałaby noty zdecydowanie wyższe, gdyby nie nieco pasażujący kłus prezentowany pierwszego dnia. Po uwagach Komisji, przy kolejnych startach prezentacja tego chodu uległa zdecydowanej poprawie. Markiz pochodzi z połączenia ogierów stacjonujących u p. Remigiusza Makowskiego z Opyp.

Markiz - Luiza Rutkowska fot. Katarzyna Broda
Markiz – Luiza Rutkowska
fot. Katarzyna Broda

W tej samej kategorii wiekowej, ale w konkursie dla koni z paszportami zagranicznymi, Ilona Janas prezentowała zeszłorocznego zwycięzcę konkursu pocieszenia – hanowerskiego og. Lord Django (Stalypso han. – Lona han. / Londonderry han.). Ogier ten podczas ubiegłych MPMK dla koni zagranicznej hodowli zajął 2 miejsce, aby w tym roku wygrać. Lord Django o skokowo/ujeżdżeniowym rodowodzie, będący własności zawodniczki, rokuje na start w roku następnym już w kategorii koni 6 letnich.

Lord Django - Ilona Janas fot. Katarzyna Broda
Lord Django – Ilona Janas
fot. Katarzyna Broda

6 latki

Ta grupa wiekowa od lat jest najsłabsza i najmniej liczna. Jak mówią trenerzy i sędziowie ujeżdżeniowi – występuje duży przeskok między programami dla koni 5 letnich a tych o rok starszych. MPMK są rozgrywane pod koniec sezonu i jest to najważniejszy start dla tych koni, a koń 6 letni w roku następnym ma prawo startu w konkursach GP. Mimo, że mało kto decyduje się tak młodym koniem na start w najtrudniejszych konkursach to wymagania stawiane tej grupie są dużo wyższe. Program oceniany jest nie tylko pod kątem jakości chodów, ale także istotne jest jego techniczne wykonanie.
Tę najstarszą grupę wiekową wygrał Gin Bean sp (Sancisko old. -Grappa sp / Alcatraz hol.), hodowli i własności p. Izabeli Chodorowskiej. Ogółem para Gin Bean / Daria Kobiernik osiągnęła wynik 20.86 pkt.

Gin Bean - Daria Kobiernik fot. Katarzyna Broda
Gin Bean – Daria Kobiernik
fot. Katarzyna Broda

Wśród koni z zagranicznymi paszportami najlepsza była klacz KWPN E. Smaragd (Johnson KWPN – Smaragd R KWPN / Wolfgang KWPN) dosiadana przez p. Katarzynę Łukasik, siostrę p. Anny Łukasik, jednej z najlepszych obecnie zawodniczek ujeżdżenia w naszym kraju. Komisji bardzo podobała się E. Smaragd, która ma predyspozycje do dyscypliny ujeżdżenia, ale także duży temperament, który jeździec musi opanować.

E. Smaragd - Katarzyna Łukasik fot. Katarzyna Broda
E. Smaragd – Katarzyna Łukasik
fot. Katarzyna Broda

Rzadko się zdarza, aby spośród startujących koni w grupie 6 latków większość uczestniczyła we wszystkich należnych wiekowi kategoriach MPMK. W tym roku tak właśnie było! Aż 3 konie 6 letnie uczestniczyły we wszystkich edycjach MPMK przynależnych swojemu wiekowi, czyli Gin Bean, Sternik oraz Cardamon. Dziękujemy właścicielom i zawodnikom. Mam nadzieję, że w roku następnym będą uczestniczyły w kategorii koni 7-9 letnich. Cieszy, że nowi seniorzy jak Aleksandra Szulc czy Ilona Janas startują w tych zawodach czy to na własnych koniach czy koniach znanych hodowców jak Andrzej Przeczewski.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami Mistrzostw Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, które rozgrywane były w dniach 25-27 września w Strzegomiu.

Scroll to Top