MŚMK 2024 – zasady kwalifikacji oraz terminy

ZASADY KWALIFIKACJI do Mistrzostw Świata Młodych Koni MŚMK 2024

W ramach limitu przyznanego PZHK przez WBFSH do MŚMK w trzech olimpijskich dyscyplinach jeździeckich, zgłaszane będą konie z polskimi paszportami, wpisane do ksiąg koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń sportowy oraz pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej. Podstawą kwalifikacji są wyniki osiągnięte na określonych zawodach rangi krajowej lub wyższej w Polsce, lub zagranicą. Młode konie mogą kwalifikować się do MŚMK także poza granicami kraju na zawodach o podobnym stopniu trudności i wymagań jak polskie kwalifikacje do MŚMK.
W przypadku niewystarczającej liczby koni z polskimi paszportami z ww. polskich ksiąg, Komisja Koordynacyjna (KK) w porozumieniu z Komisjami PZJ może podjąć decyzję o zgłoszeniu koni (klacze, ogiery lub wałachy z paszportami zagr.), z innych ksiąg stadnych, zgodnych z programami hodowlanymi polskich ksiąg koni półkrwi. W powyższym przypadku wybór takich koni powinien być zatwierdzony przez związek hodowlany, który wydał paszport danemu koniowi, pod warunkiem, że wymaga tego organizator MŚMK.

Składy polskich reprezentacji na MŚMK są każdorazowo zatwierdzane przez Komisję Koordynacyjną PZJ/PZHK, w porozumieniu z Komisjami poszczególnych dyscyplin PZJ.

Komisja Koordynacyjna wyznacza zawody, w ramach których rozgrywane będą konkursy kwalifikacyjne do MŚMK. MŚMK są rozgrywane jako zawody międzynarodowe i konie te muszą legitymować się paszportem FEI.

Koniom, które uczestniczyły w kwalifikacjach do MŚMK i uzyskały minimum kwalifikacyjne, wynik ten zalicza się jako kwalifikacyjny do MPMK.

Osiągnięcie minimum kwalifikacyjnego nie oznacza automatycznej kwalifikacji do MŚMK.

Start w Mistrzostwach Świata Młodych Koni
oraz Sires of the World w skokach przez przeszkody 2024

Tegoroczne kwalifikacje do skokowych MŚMK w kat. koni 5- / 6- / 7-letnich odbędą się podczas zawodów Baborówko 9-11.08. CSI1*/CSI2*/CSIYH1*

W przypadku udziału w konkursach Sires of the World wymagania stawiane zawodnikom i koniom poniżej:

Zawodnik – uprawnienia sportowe B1
Start 2 x GP na zawodach CSI** lub wyższej rangi z 0 pkt. karnych w przebiegu podstawowym
lub
start 2 x GP na zawodach CSI*** do 4 punktów karnych w przejeździe podstawowym
lub
1 x GP na zawodach CSI** – 0 pkt. karnych i 1 x GP na zawodach CSI*** do 4 pkt. na przeszkodach w przejeździe podstawowym

Start w Mistrzostwach Świata Młodych Koni
w ujeżdżeniu 2024

Tegoroczne kwalifikacje do ujeżdżeniowych MŚMK odbędą się podczas zawodów:

 • CDI3/CDN Sopot – 22-25.06.
 • ZO Becker Sport – 19-21.07.

Kwalifikacjami do MŚMK są:

 1. dla koni 5-letnich program półfinałowy MPMK – 5 – półfinał
 2. dla koni 6-letnich program półfinałowy MPMK – 6 – półfinał

Do MŚMK w ujeżdżeniu kwalifikują się konie 5- i 6- letnie, które na wyznaczonych zawodach krajowych lub wyższej rangi (także zagranicą) otrzymały 2 x min. 8,0 pkt jako wyniki konkursów.

Do MŚMK w ujeżdżeniu konie 7-letnie kwalifikują się na podstawie uzyskania 2 x minimum 70% w konkursach klasy CC-2 lub CC-4 lub minimum 2 x 70% w konkursach dla koni 7-8 letnich podczas ZO lub zawodów wyższej rangi.

Zasady kwalifikacji koni
do Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW 2024

 1. Minimalne wymagania, które musi spełnić koń, aby zdobyć kwalifikacje do Lion d’Angers na Mistrzostwa Świata Młodych Koni
  • 7-latki – 1 x CCI2*L i 1x CCI3*S z 0 pkt na przeszkodach w crossie i maks. 4 pkt. w próbie skokowej /czas nie dotyczy/
  • 6-latki – 1 x CCI2*S z 0 punktów na przeszkodach w crossie i maks. 4 pkt. w próbie skokowej /czas nie dotyczy/
 2. Ostateczna decyzja o składzie reprezentacji do startu w MŚMK należy do Komisji Koordynacyjnej i Komisji WKKW przy PZJ. Komisja Koordynacyjna wraz z Komisją WKKW przy PZJ ma prawo zakwalifikować do startu konie, które zajęły niższe miejsca w rankingu kwalifikacyjnym. Zdobycie powyższych minimum eliminacyjnego, nie oznacza automatycznej kwalifikacji do MSMK.
 3. Każda para starająca się o start w MŚMK musi posiadać minimum FEI wymagane przy starcie w MŚMK.

Terminy MŚMK 2024

Ujeżdżenie4-8 wrześniaErmelo (Holandia)
Skoki przez przeszkody18-22 wrześniaLanaken (Belgia)
Powożenie zaprzęgami jednokonnymi26-29 wrześniaLamotte Beuvron (Francja)
Sportowe rajdy konne26-29 wrześniaArborea (Włochy)
WKKW17-20 październikaLe Lion d’Angeres (Francja)
Scroll to Top